Atrakcje budzące zachwyt

Atrakcje budzące zachwyt to nie tylko te o globalnym rozgłosie, ale też te ukryte, mniej znane, które jednak potrafią dostarczyć równie głębokich emocji.

Odkryj Atrakcje w pobliżu!​

Miłośnicy aktywnego spędzania czasu na łonie natury z pewnością będą zachwyceni mnogością propozycji, jakie przygotowaliśmy w malowniczych Górach Sowich i ich urokliwym otoczeniu. To miejsce, w którym każdy dzień oferuje nowe doświadczenia i przygody. Oto kilka atrakcji, które czekają na Ciebie podczas Twojego pobytu w naszym regionie:

Sauna na terenie domków

Zapraszamy do skorzystania z naszej nowej, ekskluzywnej atrakcji – sauny, dostępnej na terenie domków. Ta nowoczesna przestrzeń relaksu została zaprojektowana z myślą o tych, którzy pragną odpocząć i zregenerować siły w otoczeniu natury. Sauna jest idealnym miejscem na relaks po dniu pełnym przygód lub jako sposób na spędzenie spokojnego wieczoru, czytaj więcej.

Natura w Zasięgu Ręki

Dla miłośników wędrówek i adrenaliny bliskość szlaków turystycznych to raj. Przeżyj niesamowite przygody w malowniczych Górach Sowich i ciesz się pięknymi panoramami Sudetów, które otwierają się przed Tobą z tarasu naszego Domku.

Historia Wciąż Żywa

Jeśli pasjonuje Cię historia, to idealne miejsce dla Ciebie. Bliskość kompleksu sztolni projektu Riese to unikalna okazja do zgłębienia tajemnic nazistowskich Niemiec. Odkryj:

  • Sztolnie Walimskie – zaledwie 12 km od nas,
  • Włodarz – zaledwie 10 km od nas,
  • Podziemne miasto Osówka – zaledwie 6 km od nas,
  • Zamek Książ – majestatyczna warownia w otoczeniu Książańskiego Parku Krajobrazowego.

 

Magia Szczytów i Zamków

Wędrówka na Wielką Sowę (1015 m n.p.m.) to spotkanie z niezwykłą panoramą Gór Sowich oraz Karkonoszy. Zamek Książ, jedno z największych i najpiękniejszych zamków w Polsce, oraz urokliwy Zamek Grodno to prawdziwe klejnoty architektury, które czekają na Ciebie.

Szlaki Pełne Przygód

Rowerzyści znajdą tu swoje rajskie miejsce. Niezliczone trasy rowerowe, od duktów leśnych po wymagające górskie ścieżki stworzą niezapomniane chwile na dwóch kółkach. Szlaki turystyczne poprowadzą Cię przez malownicze zakątki, oddalając od cywilizacji.

Urokliwe Atrakcje w Okolicy

Miłośnicy aktywnego spędzania czasu na łonie natury z pewnością będą zachwyceni mnogością propozycji, jakie przygotowaliśmy w malowniczych Górach Sowich i ich urokliwym otoczeniu. To miejsce, w którym każdy dzień oferuje nowe doświadczenia i przygody. Oto kilka atrakcji, które czekają na Ciebie podczas Twojego pobytu w naszym regionie:

Pałac Jedlinka - Historia i Tajemnice

Od XVII wieku barokowy dwór, w XIX wieku przekształcony w pałac. W czasie II wojny światowej pełnił rolę siedziby sztabu Organizacji Todt. Zwiedź sale rezydencyjne, pracownię sztukatorską oraz pomieszczenia sztabowe. Historia splata się tu z tajemnicami Gór Sowich. Pałac ten jest idealnym miejscem do odwiedzenia dla pasjonatów II wojny światowej oraz kompleksu Riese.

Park Aktywności – Czarodziejska Góra

Miejsce magiczne dla aktywnych dusz. Park linowy z trasami dla różnych poziomów umiejętności, wieża wspinaczkowa, tor saneczkowy, wypożyczalnia rowerów i wiele więcej. Odkryj magię spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Dawna Kopalnia w Nowej Rudzie - Świat Górników

Podziemna i nadziemna podróż przez historię górnictwa. Ekspozycje przedstawiające dzieje węgla, stroje i tradycje górnicze oraz wyjątkowe minerały i skamieniałości. Wyjątkowości temu miejscu dodaje możliwość obcowania w warunkach, w których pracowali górnicy. Chwilowy hałas wywoływany przez autentyczne maszyny i narzędzia pneumatyczne, wentylacji i taśmociągów, mroczne tunele czy specjalnie przygotowane stropy pomagają wczuć się w kopalniany klimat. Przeniknij w świat kopalnianych tajemnic sprzed 300 milionów lat.

Jezioro Bystrzyckie - Perła Sudetów

Urokliwe jezioro zaporowe w pięknej dolinie rzeki Bystrzycy. Ochrona przed powodziami stała się inspiracją do stworzenia tego miejsca. Zrelaksuj się na plaży nad jeziorem, wypłyń w głąb jeziora kajakiem lub rowerkiem wodnym. Po odpoczynku odwiedzający mają możliwość skorzystania z pobliskich restauracji i kawiarni. Odkryj spokój i malownicze otoczenie Jeziora Bystrzyckiego – idealnego na relaks i oderwanie się od codzienności.

Muzeum Porcelany w Wałbrzychu - Piękno w Szklance

Historia porcelany śląskiej ożywa w tym muzeum. Zobacz ponad 30 tysięcy eksponatów, które opowiadają o bogatej historii wałbrzyskich fabryk oraz europejskich manufaktur. Zanurz się w krainie ceramiki oraz sztuki, oglądając eksponaty warte nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, wykonanych w większości przez XIX-wieczne lokalne manufaktury. Na miejscu przewodnicy lub opiekunowie ekspozycji oprowadzają i opowiadają o muzeum. Przenieś się w czasie do świata delikatnej sztuki.

Zagroda pokazowa żubrów w Mucznem

Na terenie leśnictwa Muczne znajduje się pokazowa zagroda żubrów, będąca częścią projektu ochrony żubrów w Polsce. Zagroda kontynuuje długoletnią hodowlę żubrów w Bieszczadach, prezentując żubry linii białowiesko-kaukaskiej. Obszar ten o powierzchni około 7 ha jest porośnięty starymi drzewami i przecina go potok Czerwony. Tarasy widokowe umożliwiają obserwację tych zwierząt w naturalnym środowisku, a zagroda pełni rolę edukacyjną i turystyczną, stanowiąc jedną z głównych atrakcji regionu.

Bieszczadzka Wytwórnia Piwa Ursa Maior

Bieszczadzka Wytwórnia Piwa Ursa Maior, usytuowana w Uhercach Mineralnych między Leskiem a Ustrzykami Dolnymi, to lokalny browar specjalizujący się w produkcji piw górnej fermentacji nazwanych URSA. Ich charakterystyczne etykiety prezentują logo firmy z niedźwiedzicą i małym niedźwiadkiem. To miejsce wypełnione jest muzyką, wyśmienitymi piwami oraz lokalnymi przysmakami. Piwa URSA są piwami nieutrwalanymi, niefiltrowanymi i niepasteryzowanymi, zachowując cenne składniki. Stosują chmielenie na zimno, nadając piwom aromaty owoców cytrusowych, tropikalnych, żywicy i ziół. Dla pełnego doświadczenia zaleca się degustację w specjalnych szklankach i w odpowiedniej temperaturze.

Arboretum w Bolestraszycach

Arboretum w Bolestraszycach to historyczny ogród dendrologiczny założony w 1975 roku, położony na terenie majątku o długiej historii sięgającej średniowiecza. Obiekt jest jednym z najcenniejszych zabytków przyrody i kultury w Polsce. Znajdują się tu tysiące okazów drzew, krzewów oraz różnego rodzaju roślin. Ogród powstał na terenie dawnego zamku obronnego i oficyny, a potem został rozbudowany. Obejmuje około 25 hektarów i zawiera kilka kolekcji roślin, takich jak dendrologiczna, pomologiczna, roślin wodnych i bagiennych, szklarniowa oraz wrzosowate. W kolekcji szklarniowej znajduje się około 180 gatunków roślin z różnych stref klimatycznych świata.

Bukowe Berdo

Bukowe Berdo to jeden z najpiękniejszych szlaków w Bieszczadach, składający się z trzech kulminacji: Szołtynia, Połonina Dźwiniacka i Bukowe Berdo, nazywana Połoniną Dźwiniacką. To relatywnie prosty i krótki szlak, atrakcyjny dla rodzin z dziećmi. Dwie główne trasy prowadzą na szczyt – jedna z Mucznego (2,5 h, 630 m przewyższenia, 5,6 km), a druga niebieskim szlakiem z Wołosatego (3 h, 770 m przewyższenia, 6,8 km), z opcją wizyty na Tarnicy.

Podziemne Miasto Osówka w Głuszycy

Podziemny Kompleks Osówka, położony w Górach Sowich, to tajemniczy system betonowych korytarzy i umocnień z czasów II wojny światowej. Położony niewiele ponad kilometr na północny-wschód od Kolc i Sierpnicy, budowany był od połowy 1943 roku. Wielkość i cel kompleksu pozostawały tajemnicą. Kompleks miał służyć jako tajna kwatera Hitlera lub podziemne hale fabryczne do produkcji broni. Pracowali tu robotnicy oraz więźniowie z obozu Gross-Rosen. „Kasyno” i „Siłownia” to dwa z najciekawszych obiektów na jego terenie. Kompleks Osówka znajduje się w Głuszycy i jest najbardziej wyjątkową atrakcją w Górach Sowich.

Zamek Grodno

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim to perła Dolnego Śląska, usytuowana na Górze Choina w rezerwacie i nad Jeziorem Bystrzyckim. Spotkać tu można rycerzy, a atmosferę starej warowni można poczuć na każdym kroku. Zamek Grodno stał się jednym z najczęściej odwiedzanych zamków w Polsce. We wnętrzach mieści się Muzeum, gospoda oraz loch z szkieletem księżniczki, nawiązujący do legendy. To jedna z najpiękniej położonych warowni Dolnego Śląska, otoczona lasami i górami. Zamek jest dostępny dla turystów przez cały rok.

Sztolnie Walimskie

Sztolnie Walimskie to tajemniczy kompleks „Rzeczka”, część siedmiu podziemnych kompleksów „Riese”, budowanych przez Niemców w Górach Sowich podczas II wojny światowej. Projekt „Riese” był jedną z największych inwestycji militarnych III Rzeszy, jednak nigdy nie został ukończony. Sztolnie Walimskie są otwarte dla zwiedzających i stanowią enigmatyczne miejsce na Dolnym Śląsku. Należały do tego olbrzymiego projektu budowlanego, który wzbudza zainteresowanie badaczy historii i poszukiwaczy przygód. Kompleks obejmuje kilka podziemnych obiektów, a ich cel budowy pozostaje dyskusyjny, w tym teorie o nowej kwaterze Hitlera, fabrykach zbrojeniowych czy tajnych laboratoriach. Zwiedzanie Sztolni Walimskich prowadzi przewodnik, a trasa zajmuje około godziny. W podziemiach można zobaczyć m.in. wartownię, nieukończone tunele i wystawę grafik Imre Holló, węgierskiego więźnia dokumentującego warunki obozowe podczas budowy „Riese”.